Gun Scopes & Accessories
The Daystate Red Wolf Grand Prix builds on the core DNA of the Red Wolf and adds more adjustability to deliver the next level in competition shooting. The technical sophistication of the electronic action is coupled with a state-of-the-art stock developed by Precision Rifle Systems (PRS). An array of features including quick adjustment to the cheek rest, forend rail and full-length Picatinny rail, as well as a comprehensive range of accessories, bring every conceivable benefit to the shooter, whether faced with sitting, prone, kneeling or standing shots. In addition, the Red Wolf Grand Prix’s fully electronic action is matched to an electronic trigger that can be fined-tuned whilst remaining completely safe. A Liquid Cristal Display screen provides vital information on the rifle’s status, such as which of the three power setting is selected, remaining pressure, shot count and battery voltage.
The Specs:
| Energy | <16 Joules/ 11.5Ft/lb |
| Caliber | .177 or .22 |
| Cylinder | 480cc |
| Fill Pressure | Up to 240 bar |
| Shots per charge | ≈ 375 in .177/ ≈ 415 in .22 |
| Action | Side lever (RH or LH) |
| Magazine Capacity | 13 shot .177/ 11 in .22 |
| Trigger | Adjustable Electronic for pull weight, length of stage and blade position |
| Length | 9990mm/ 39Inches |
| Weight | 4.920kg |
Availabilty
At DAI Leisure, we aim to keep a wide range of products in stock and available to view in our showroom. However, some airguns are made to order, or may not always be immediately available from stock.
To avoid any disappointment, we kindly recommend giving us a call on 01384 265151 before placing your order so we can provide you with the latest availability and estimated lead times.