Gun Scopes & Accessories
The Alpha Wolf Performance elevates the flagship electronic PCP air rifle with premium upgrades at no extra cost. This model features striking red and grey laminate woodwork with a grey burst finish, paired with a practical Picatinny rail. At the rear, the new Gecko anti-slip ventilated butt pad, crafted with state-of-the-art 3D manufacturing, adds 10mm depth for enhanced stability and comfort. Retaining all the advanced technology of the Alpha Wolf, including a user-programmable electronic action, colour touchscreen, integrated chronograph, and HUMA-Air regulator, the Performance model offers precision and power. Future-proof firmware updates via the optional DTD Data Transfer Device ensure it stays cutting-edge. The Alpha Wolf Performance combines style, comfort, and innovation—delivering unbeatable value for airgun enthusiasts.
The Specs:
| Caliber | .177 & .22 |
| Power | 12Ft/lbs |
| Cylinder | 480CC |
| Fill Pressure | Up to 240 BAR (3,480 PSI) |
| Shots Per Charge | ≈ 375 in .177/ ≈ 415 in .22 |
| Cocking | Side Lever (RH & LH) |
| Magazine Capacity | 13 shot .177 / 11 shot .22 |
| Trigger | Adjustable Electronic for pull weight, length of stage and blade position |
| Length | 722mm/ 24.4 inches |
| Weight | 3.35kg/ 7.4lbs |
Availabilty
At DAI Leisure, we aim to keep a wide range of products in stock and available to view in our showroom. However, some airguns are made to order, or may not always be immediately available from stock.
To avoid any disappointment, we kindly recommend giving us a call on 01384 265151 before placing your order so we can provide you with the latest availability and estimated lead times.