Umarex UX SPA Professional is a sportily designed CO₂ pistol that convinces with its high potential for demanding recreational shooting. The single-action repeating mechanism is equipped with a rifled barrel and a rotary magazine for pellets (cal. 4.5 mm / .177), and the ergonomically-shaped target grip is equally suitable for both left- and right-handed shooters. The crisp sports trigger features a metal trigger blade.
An adjustable micrometer rear sight with an undercut target front sight is perfect for all traditionalists, and the option to mount optics with an 11 mm or Picatinny base expands the range of applications for red dot mounting. Shooters with noise-sensitive neighbors will appreciate the muzzle thread (M10x1), which can be used with the included adapter (½″-20 UNF) to mount a suppressor (silencer). A single-shot tray is also included in the scope of delivery.
Technical data
| Energy level (E₀) | < 7.5 J |
|---|---|
| Velocity (V₀) | 165 m/s (541 fps) |
| Caliber | 4.5 mm (.177) Pellet |
| Power source | 1x 12 g CO₂ |
| Magazine capacity | 9 rounds |
| Shot capacity | 40 rounds |
| Trigger | Single Action |
| Safety | Pushbutton Safety |
| Length | 385 mm |
| Weight | 990 g |