Gun Scopes & Accessories
The Daystate Blackwolf redefines sub-12 ft/lbs PCP air rifles with advanced technology and modern design. Featuring a new titanium firing valve stem for faster shot cycles and an upgraded power adjuster with 20 smooth settings, it offers unmatched precision. The rifle’s modular design includes easy-change Lothar Walther barrels and a removable trigger cassette for custom setups. Choose from updated stock options—Carbon Grey, Walnut, Laminate, or the fully adjustable TAC tactical. With shot counts exceeding 400+ and refined aesthetics, the Black Wolf sets a new standard for performance and versatility.
Features:
- Modular Platform design
- New eight-point adjustable trigger
- Fast calibre changes
- Tensioned ART barrel system
- 20-stage integral power adjustable
- Titanium firing valve system
The Specs:
| Calibre | .177 & .22 |
| Power | <16 Joules |
| Fill Pressure | 250 Bars |
| Shots per fill | (Cylinder) 230 in .177/ 250 in .22 (Bottle) 400 in .177/ 430 in .22 |
| Magazine Capacity | 13 shot in .177/ 10 shot in .22 |
| Trigger | Eight-point adjustable trigger |
| Safety | Side Safety |
| Barrel Length | 430mm |
| Overall Length | 980mm |
| Weight | 2.9kg |
Availabilty
At DAI Leisure, we aim to keep a wide range of products in stock and available to view in our showroom. However, some airguns are made to order, or may not always be immediately available from stock.
To avoid any disappointment, we kindly recommend giving us a call on 01384 265151 before placing your order so we can provide you with the latest availability and estimated lead times.