Umarex UX SPA Master impresses shooters with its high potential for demanding recreational shooting. The integrated 60 cc tank with pressure gauge can be filled to 250 bar. The single-action repeater is equipped with a rifled barrel and a drum magazine for pellets (cal. 4.5 mm / .177), and the ergonomically shaped grip is suitable for both left and right-handed shooters. An adjustable micrometer rear sight with an undercut target front sight is perfect for all traditionalists, and the option of mounting optics with an 11 mm or Picatinny base expands the range of applications with regard to red dot mounting. Noise-sensitive neighbors will appreciate the muzzle thread (M10x1), which can be used to mount a suppressor (silencer) with the included adapter (½″-20 UNF). A single-shot tray is also included in the scope of delivery.
Technical data
| Energy level (E₀) | < 7.5 J |
|---|---|
| Velocity (V₀) | 168 m/s (551 fps) |
| Caliber | 4.5 mm (.177) Pellet |
| Magazine capacity | 9 rounds |
| Trigger | Single Action |
| Power source | PCP |
| Safety | Pushbutton Safety |
| Barrel length | 246 mm |
| Length | 385 mm |
| Weight | 990 g |